Proč a jak vznikl Velor-X-Trike?
První nápad se zrodil někdy v létě 2008 při projížďkách s tehdy osmiletým synem ve starém repasovaném Velorexu: Vyrobit něco silnějšího a stabilnějšího na bázi motorky. Myšlenku opatřit původní Velorex z padesátých let jen silnějším motorem jsem ihned zamítnul, neboť nelze kombinovat 60 let starý podvozek s výkonným motorem 21. století. Plán vyrobit celý podvozek, karoserii, brzdy atd. k silnějšímu motoru byl tedy na světě. Prostě všechno nové, aby to spolu komunikovalo a ne tzv. válčilo. Při následném studiu materiálů o starém Velorexu vyšlo najevo, že máme 60. výročí, takže inspirace byla jasná: Zachováme původní myšlenku s retro prvky, jako je sklon karoserie vzadu, průduchy u motoru, víčko motocyklového tankování vpředu, oblouk u dveří, špicová kola s blatníky, pohon jako u motocyklu na zadní kolo řetězem atd., ale vše bude pojato moderně a exkluzivně jako u důstojného nástupce šedesátileté pro 21. století.
Práce započaly 2. září 2009, tehdy jen ve dvou lidech. Tímto děkuji Pavlu Pilousovi, bez něhož by se celý projekt nedal realizovat za pouhých 6 měsíců od začátku prací. Děkuji patří rovněž firmě Member s.r.o. za poskytnutí zázemí pro výrobu.
Celý projekt včetně marketingu byl a je financován pouze a výhradně z vlastních zdrojů firmy Motoscoot a.s. a z mých osobních finančních prostředků, tedy ani jedinou korunou z nějakého fondu či dotací a podpor.
Vývoj Veloru byl tedy dotažen do úspěšného konce. Přesně tak, jak jsme v říjnu v médiích slíbili, byl na březnové výstavě Motosalon na stánku firmy Motoscoot a. s. ve světové premiéře slavnostně představen plně funkční prototyp. Slavnostnímu aktu byl přítomen i tvůrce původního Velorexu p. Mojmír Stránský, který jej jako nástupce Velorexu pro 21. stoleti signoval na blatník označením Velor-X-Trike.
Naším záměrem a cílem nebylo postavit další lidové vozítko. Můj názor je, a za tím si stojím, že dnes jsme v zásadně jiné situaci než v 50. letech minulého století, kdy byl akutní nedostatek jakýchkoliv motorových vozidel. Dnes Česká republika díky výrobcům jako TPCA, Škoda, Kia či Hyundai chrlí nejvíce tzv. lidových a levných vozidel na počet obyvatel v rámci EU. Jejich ceny začínají již na úrovni 150 tisíc korun. Kolik by tedy měl stát New Velorex, kdyby se s nimi chtěl pustit do přímého konkurenčního boje? Ne, sebevrah nejsem, soupeřit s giganty na poli sériové velkovýroby, homologací atd. jako malá firmička s 10 zaměstnanci opravdu nehodlám. Uvést na trh další levné vozítko a nechat se pohltit šedým průměrem, to není naše cesta. Jdeme tedy za své vlastní peníze cestou exkluzivnosti, kterou si legenda Velorexu jistě zaslouží. Každý kus má být unikátem, vyráběným stejně jako tehdy nikoli na automatizovaných linkách, ale jen a pouze ručně. Každý je vždy vyrobený přesně podle požadavku a přání zákazníka a číslovaný, včetně signování vyrytého na štítku vedle jména zákazníka. Momentálně plánujeme vyrobit max. 6 kusů za rok, z nichž každý bude jedinečným originálem. Velor-X-Trike má již teď plné právo stát se díky své originálnosti a jedinečnosti legendou, exkluzivní ručně vyráběnou záležitosti vymykající se šedému průměru levných lidových vozidel. Každý kus bude individuálně stavěn a individuálně jako stavba homologován včetně naší vlastní ochranné známky Velor-X-Trike.
Jediná přípustná a možná myšlenka, jak jej v budoucnosti vyrábět levněji a třeba masověji, se týká elektrického pohonu, ale to třeba zase až někdy příště...
Ing. Pavel Brída
autor myšlenky a tvůrce Velor-X-Trike